کشت بالغ بر 150 هکتار از مزارع گندم در شهرستان نمین
کشت بالغ بر 150 هکتار از مزارع گندم در شهرستان نمین

یکشنبه, 14 اردیبهشت,1399

کشت بالغ بر 150 هکتار از مزارع گندم در شهرستان نمین

     به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل شهرام محسنی با اعلام این خبر افزود: بیش از 19000 هکتار از مزارع این شهرستان در سال زارعی 99-98 به کشت محصول استراتژیک گندم اختصاص یافته که از این میزان حدود 4500 هکتار آن گندم آبی و بالغ بر 14500 هکتار گندم بصورت دیمکاری می باشد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین افزود: از مشکلات کلیدی کشاورزی سنتی کاهش پیوسته حاصلخیزی خاک به دلیل استفاده مستمر از خاک و خاکورزی بی حساب می باشد و نخستین علت فرسایش خاک و کاهش مواد آلی آن، بکار بردن خاکورزی مرسوم است، مواد آلی خاک منبع غذایی گیاه است و در صورت اضافه شدن بقایای گیاهی به خاک، منبع کربنی لازم برای موجودات ریز خاک نیز تامین  شده، همچنین مواد آلی خاک رنگ خاک را تیره می کند و باعث افزایش ظرفیت جذب حرارتی می شود.
   محسنی اضافه کرد: به منظور ترویج و توسعه کشت مستقیم در اراضی دیم شهرستان با تلاش و پیگیری کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی حومه و ویلکیج مدیریت، امسال در بیش از 150 هکتار از اراضی دیم شهرستان محصول گندم به روش بی خاک ورزی(کشت مستقیم) کشت گردید.
وی در پایان مزایای کشت مستقیم را افزایش نفوذپذیری خاک، کاهش تبخیر، کاهش فشردگی خاک، نگهداری و افزایش مواد آلی خاک، تاثیر بر خواص شیمیایی خاک، تاثیر بر خواص بیولوژی خاک، کاهش فرسایش خاک، کاهش ساعت کار تراکتور و کاهش انرژی مصرفی، تغذیه بهینه به دلیل قرار گرفتن عناصر غذایی همزمان با کاشت در بهترین مکان و حداقل مصرف، تولید همراه با حفاظت از منابع تولید، کاهش هزینه های کارگری و کاهش فرسایش روی ادوات دنباله بند برشمرد.
 وی در پایان خاطر نشان کرد: برنامه افزایش سطح زیر کشت بصورت بی خاک ورزی در شهرستان از اولویتهای کاری این مدیریت بوده و برای سالهای آتی بشکل گسترده تری با سطح وسیع ادامه خواهد یافت.

Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
پرداخت قبوض
دی ان ان