معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل : اجرای ابر طرح ملی جهش تولید برای دستیابی به پایداری تولید و امنیت غذایی
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل :  اجرای ابر طرح ملی جهش تولید برای دستیابی به پایداری تولید و امنیت غذایی

پنجشنبه, 18 آبان,1402

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل : اجرای ابر طرح ملی جهش تولید برای دستیابی به پایداری تولید و امنیت غذایی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت : به منظور دستیابی به امنیت غذایی و قطع وابستگی به واردات محصولات استراتژیک و مهم و پایداری تولید در سالجاری طرح جهش تولید در دیمزارها در سطح بیش از 360 هزار هکتار به اجرا درآمده است .
احمد شهریار افزود: ابر طرح جهش تولید در دیمزاها یکی از پروژه های بسیار مهم و کلیدی است که در سطح کشور و بالاخص استان طی سالهای گذشته به اجرا در آمده و در سالجاری نیز با شتاب بیشتری در حال انجام است.
وی افزود : در اجرای این طرح دو هدف مهم دستیابی به امنیت غذایی و پایداری اقتصادی کشاورزی دنبال می شود.
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود افزود: در اجرای این طرح ستاد فرمان حضرت امام (ره) نهایت همکاری را با جهادکشاورزی استان به عنوان مجری طرح در تمامی عرصه ها انجام می دهد .
شهریار بیان داشت : سال زراعی جاری سومین سال اجرای این طرح مهم و کلیدی است و پروژه های مختلفی در داخل طرح تعریف و اجرا می شود.
وی در تشریح چگونگی اجرای این طرح افزود: در قالب گروههای محصولی مختلف غلات شامل گندم و جو به عنوان گروه اول ، حبوبات شامل نخود و عدس به عنوان گروه دوم و علوفه به عنوان گروه سوم و گیاهان دارویی به عنوان گروه چهارم و دانه های روغنی شامل کلزا و گلرنگ به عنوان گروه پنجم در اجرای این طرح لحاظ شده اند .
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان درادامه سخنان خود ضمن تشریح تخصصی نحوه اجرای این طرح افزود: طرح جهش تولید در استان به گونه ای اجرا می شود که 30 درصد بقایای گیاهی در خاک حفظ شود، کشت به صورت عمود بر شیب انجام شود و از بذرمالها برای ایجاد تناوب با گروههای محصولی استفاده شود .
وی ادامه داد : تمامی کشاورزانی که در طرح جهش تولید در دیمزارها همکاری می کنند تحت پوشش بیمه محصولات زراعی قرار دارند تا در صورت بروز شرایط نامساعد جوی منجمله سیل و تگرک و آتش سوزی و غیره بتوانند خسارت خود را از صندوق بیمه دریافت نمایند .
وی همچنین ادامه داد : تجهیزات مورد نیاز برای دیمکاری با اختصاص اعتباری بالغ بر 68 میلیارد تومان باکارمزد فقط 4 درصد به تعداد 514 دستگاه اختصاص یافته است که شامل دستگاه کشت مستقیم ، هد برداشت حبوبات ، سمپاش ، سنگ جمع کن و ... می باشد .
شهریار در ادامه سخنان خود افزود: تمامی شهرستانهای استان درگیر طرح جهش تولید در دیمزاها هستند که به همین منظور تعداد 203 نفر از کارشناسان و متخصصین کشاورزی در عرصه فعال هستند .
احمد شهریار گفت: علی رغم خشکسالی حاکم براستان در سال زراعی گذشته 30 درصد افزایش عملکرد در بخش مرکزی و جنوب استان و به طور میانگین در کلیه محصولات 12 درصد افزایش عملکرد و 11 درصد افزایش خرید گندم نسبت به سال گذشته داشتیم.
وی در پایان گفت: در اجرای این طرح تابحال 180 هزار هکتار کشت انجام شده، 30 هزار تن کود و 25 هزار لیتر بذر مال مصرف شده و 47 دستگاه ادوات جذب و کارگاههای آموزشی با موضوعات مختلف اجرا شده است.
Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
پرداخت قبوض
دی ان ان