ضرورت دقت عمل در کیسه گیری محصول سیب زمینی عاری از بیماری و آفت
ضرورت دقت عمل در کیسه گیری محصول سیب زمینی عاری از بیماری و آفت

چهارشنبه, 26 شهریور,1399

ضرورت دقت عمل در کیسه گیری محصول سیب زمینی عاری از بیماری و آفت

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل یحیی آذرمی با اعلام این خبرافزود : بهترین زمان برداشت محصول سیب زمینی جهت نگهداری در انبار بعد از خشکیدگی کامل شاخ و برگ آن و در حالتی است که پوست بندی آن کامل شده و به راحتی پوست آن با فشار دست کنده نشود. هنگام جمع آوری و انتقال محصول از زخمی کردن غده ها خوداری گردد. غده های بیمار و آفت زده همراه محصول کیسه گیری نشوند و تنها محصول سالم به انبار منتقل گردد.

وی افزود: قبل از انتقال محصول سیب زمینی به انبار نسبت به تعمیر سقف ، دیوارها و پنجره های انبار اقدام لازم صورت گیرد، نفوذ آب و سرما موجب خرابی غده های انبار شده خواهد گردید.همچنین قبل از انتقال محصول، انبار بایستی با سموم توصیه شده، ضدعفونی گردد.

وی ادامه داد : پنجره های انبارها بایستی مجهز به توری مناسب و سیستم تهویه هوا باشند از انبار کردن غده های آلوده به انواع بیماریها و آفات در کنار غده های سالم خودداری گردد بهترین درجه حرارت برای نگهداری سیب زمینی حدود 6-4 درجه سانتیگراد میباشد تا از فعالیت بید سیب زمینی و سایر بیماری های انباری ممانعت گردد. لذا در مواقعی که درجه حرارت انبار بالا باشد با تهویه بیشتر هوا آنرا تعدیل و در مواقعی که درجه حرارت کمتر از این مقدار باشد با وسایل گرما زا مانع از یخ زدگی محصول انبار شده نمائید. می توانید با نصب یک دماسنج ساده در انبار دمای آنرا کنترل نمائید.

آذرمی افزود: غده های انبار شده را طوری بچینید که تهویه کافی داشته باشند و از چیدن کیسه ها به صورت متراکم و فشرده خودداری نمائید. جهت جلوگیری از آسیب غده ها و له شدگی آنها از چیدن بیش از 5 ردیف گونی روی هم خودداری گردد. چهت جلوگیری از نفوذ پروانه های بید سیب زمینی بداخل کیسه ها حتما، روی آنها را با موادی نظیر کاه و کلش و غیره بپوشانید. جهت جلوگیری از گرم شدن توده انبار شده در اثر تنفس غده ها تهویه مناسب  انبار از طریق نصب سیستم هواکش در پنجره ها انجام گیرد. جهت مقابله با بید سیب زمینی میتوانید با نصب یک لامپ ساده و تشتک آب حاوی مواد شوینده در زیر آن حشرات کامل این آفت را در انبار کنترل نمائید.

 

Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
پرداخت قبوض
دی ان ان