سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل: برداشت«به» از باغ‌های استان اردبیل آغاز شد
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل: برداشت«به» از باغ‌های استان اردبیل آغاز شد

دوشنبه, 10 مهر,1402

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل: برداشت«به» از باغ‌های استان اردبیل آغاز شد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نوبخت اژدری با اعلام این خبر افزود: سطح باغات محصول به استان، ۵۵۰ هکتار بارور و حدود ۲۷۰ هکتار نهال غیربارور است و پیش‌بینی می‌شود امسال در مجموع ۵ هزار و ۵۰۰ تن محصول به از باغات استان برداشت شود.
نوبخت اژدری افزود:برداشت محصول «به» از اوایل مهر آغاز شده و تا پایان آبان ماه ادامه خواهد داشت و کشاورزان طبق برآورد‌ها از هر هکتار باغات استان ۱۲ تن برداشت می‌کنند.
وی اضافه کرد: شهرستان کوثر به دلیل شرایط جوی و اقلیمی، تغذیه مناسب و عملیات به باغی و مدیریت اصولی باغات به قطب تولید محصول میوه «به» تبدیل شده است به طوری که تولیدات این شهرستان با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین به تولیدی در استان بوده که علاوه بر مصرف اهالی به شهر‌های همجوار و مرکز استان و دیگر استان‌ها هم ارسال می‌شود.
سرپرست جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: تولیدکننده عمده این محصول در استان شهر‌های کوثر، گرمی، خلخال و مشگین شهر هستند و به طور عمده ارقام حاجی آقا کیشی، اصفهانی و بومی در باغات استان کشت شده است.
وی اعلام کرد: طی سال‌های اخیر با ورود رقم جدید به، که متحمل به آتشک است شاهد افزایش روز افزون کمیت و کیفیت این محصول هستیم.
آتشک یا بادزدگی از مهم‌ترین بیماری‌های درختان میوه دانه‌دار (سیب، گلابی و به) و گیاهان خانواده گلسرخیان می‌باشد.
اژدری بیان کرد: درخت «به» محصولی نسبتاً مقاوم در برابر آفات و کم آب بر است و میوه آن علاوه بر خوش‌طعمی، سوددهی مناسبی نیز برای کشاورزان دارد.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل
Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
پرداخت قبوض
دی ان ان