افتتاح 118 واحد طرح گلخانه ای با مساحت 187 هکتار بطور همزمان در سراسر کشور / استان اردبیل پیشگام در توسعه گلخانه ای کشور

افتتاح 118 واحد طرح گلخانه ای با مساحت 187 هکتار بطور همزمان در سراسر کشور / استان اردبیل پیشگام در توسعه گلخانه ای کشور

افتتاح 118 واحد طرح گلخانه ای با مساحت 187 هکتار بطور همزمان در سراسر کشور / استان اردبیل پیشگام در توسعه گلخانه ای کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل سید جمال سجادی پورکه برای افتتاح همزمان گلخانه های کشوری در شمال استان اردبیل حضور یافت  با اعلام این خبر افزود: ۲۳ هزار هکتار اراضی حاصلخیز در کشور به کشت محصولات گلخانه ای اختصاص یافته است. از این میزان ۱۵ هزار هکتار در هشت سال دولت تدبیر و امید اجرایی شده تا به ظرفیت تولید محصولات گلخانه‌ای افزوده شود.
وی استان اردبیل را استانی پیشگام در توسعه مجموعه‌های گلخانه‌ای و شهرک‌های فعال در این بخش یاد کرد و گفت: آینده خوبی را برای این استان در توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و تولید محصولات متنوع متصور هستیم و امیدواریم ظرفیت تولید در آینده به بیش از پنج هزار و ۶۰۰ تن در دشت مغان برسد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران تصریح کرد: امروز با دستور رئیس جمهور و ارائه گزارش وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان پارس‌آباد شاهد افتتاح همزمان ۱۱۸ واحد گلخانه‌ای در کشور بودیم که در ۱۰ استان و به مساحت ۱۸۷ هکتار به بهره‌برداری رسید.
سجادی‌پور افزود: همزمان با این افتتاح‌ها، در استان اردبیل نیز شاهد بهره‌برداری از ۳۷ طرح گلخانه‌ای در سطح ۹۶ هکتار با ظرفیت تولید ۳۸ هزار و ۴۰۰ تن بودیم که در سال‌های آینده این ظرفیت قابل افزایش خواهد بود.
وی اشتغال ایجاد شده در این بخش را بیش از یک‌هزار نفر اعلام کرد و ادامه داد: در مجموع یک‌هزار ۶۰۰ هکتار شهرک گلخانه‌ای در سطح استان در حال اجراست که یک‌هزار هکتار آن در مرحله و با تأمین زیرساخت‌ها مراحل اجرایی را سپری می‌کنند.
سجادی‌پور در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در ۵۵۰ هکتار از این مجموعه‌های گلخانه‌ای که با همکاری سرمایه‌گذاران طرح‌های توسعه‌ای انجام می‌شود، تولید محصولات متنوع سبزی و صیفی را شاهد هستیم به گونه‌ای که ۵۵ هکتار در گذشته افتتاح و ۹۶ هکتار نیز امروز به بهره‌برداری رسید تا شرایط مناسبی را در توسعه کشت و زرع در منطقه مغان شاهد باشیم.
وی به تنوع فعالیت شهرک‌های کشاورزی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: در این شهرک‌ها تولید محصولات گلخانه‌ای، دامپروری و شیلات در حال انجام است به طوری که دولت ۳۲۵ میلیارد تومان منابع برای ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌های کشاورزی اختصاص داده است.
سجادی‌پور اضافه کرد: از مجموع شهرک‌های کشاورزی ۱۵ شهرک در حوزه شیلات، ۳۱ شهرک در بخش دامپروری و مابقی مربوط به شهرک‌های گلخانه‌ای است که قطعاً با بهره‌برداری از این پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای زمینه تولید سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول با اشتغال ۱۴۲ هزار نفر در شهرک‌های کشاورزی در سطح کشور فراهم خواهد آمد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران همچنین به رویکرد صادرات‌محوری تولید محصولات در این شهرک‌ها اشاره کرد و افزود: انتظار می‌رود با تقویت زنجیره تولید و صادرات به راحتی سرمایه‌گذاران بتوانند در این بخش به اهداف مورد نظر دست پیدا کنند.
سیدجمال سجادی پور اظهار کرد: این شهرک‌ها توسط بخش خصوصی و همچنین پشتیبانی دولتی در حال اجراست به طوری که سرمایه‌گذاری ۳۲۵ میلیارد تومانی در ایجاد زیرساخت‌ها در این شهرک‌ها در هشت سال اخیر انجام شده است.
وی تصریح کرد: ۲۴۹ شهرک از این مجموعه‌ها در بخش گلخانه‌ای و در فضای ۱۱ هزار و ۶۰۰ هکتار اجرایی شده و ۱۵ شهرک شیلات نیز با حمایت و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی عملیاتی شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور گفت: ۳۱ شهرک دامپروری نیز در کشور در مساحت یک‌هزار و ۷۰۰ هکتار پیش‌بینی شده که عملیات اجرایی آنها در حال انجام است.
سجادی‌پور افزود: با اجرایی شدن این شهرک‌ها زمینه اشتغال برای ۱۴۲ هزار نفر در کشور فراهم شده و تولید بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصولات متنوع در این شهرک‌ها در حال انجام است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ۳۷ واحد گلخانه‌ای در فضای ۹۶ هکتار در استان اردبیل در مرحله اجراست که یک‌هزار و ۶۰۰ هکتار آن آماده بهره‌برداری شده و در استان اردبیل شاهد بهره‌برداری همزمان آن با دستور رئیس جمهور هستیم.
سجادی‌پور اضافه کرد: ایجاد شهرک‌های کشاورزی در کشور از اقدامات بدیع دولت یازدهم و دوازدهم بوده به گونه‌ای که در این شهرک‌ها زمینه تولید و صادرات میلیون‌ها تن مواد غذایی فراهم آمده و این شهرک‌ها قادر است به توانمندی اقتصادی استان‌های کشور کمک کنند.
وی بیان کرد: در کنار تولید محصولات متنوع جالیزی و گلخانه‌ای در سطح کشور در بخش شهرک‌های دامپروری و شیلات نیز تولید محصولات متنوع به ویژه میگو و صنایع گوشتی و پروتئینی نیز به خوبی انجام شده و از طریق استان‌های مرزی به کشورهای همسایه صادر شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور ادامه داد: امروز همزمان با افتتاح شهرک‌های گلخانه‌ای در اردبیل با ظرفیت تولید ۳۸ هزار و ۴۰۰ تن، ۱۱۸ واحد طرح گلخانه‌ای در کشور به مساحت ۱۸۷ هکتار در ۱۰ استان افتتاح شده و هفت واحد طرح‌های زیربنایی نیز به بهره‌برداری می‌رسد

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

ارسال شده: مرداد 2, 1400,
نظرات: 0,
نویسنده: مدیر سیستم
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

x
پرداخت قبوض
دی ان ان