مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه شتر کشور : استان اردبیل تنها قطب شتر دوکوهانه کشور
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه شتر کشور  :  استان اردبیل تنها قطب شتر دوکوهانه کشور

شنبه, 26 مرداد,1398

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه شتر کشور : استان اردبیل تنها قطب شتر دوکوهانه کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ، دکتر سید احمد سید علیان به همراه رئیس موسسه تحقیقات دامپزشکی دانشگاه تهران و مسئول پرورش شتر معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در نشست مشترک با مهندس نیکشاد ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اعلام این خبر افزود: شتر دو کوهانه درکشورمان در دهه 50 بیش از 70 هزار نفر جمعیت داشته است ولی به مرورزمان از جمعیت آن کاسته شده است . شتر یک حیوان سازگار با شرایط نامساعد محیطی و کم آب بر است و با برنامه های دقیق کارشناسی می توان به راحتی جمعیت این حیوان ارزشمند را از انقراض و نابودی به راحتی نجات داد .
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه پرورش شتر کشور در ادامه سخنان خود افزود: جمعیت شتر در حال حاضر در کشورمان 180 هزار نفر می باشد که تنها در استان اردبیل 150 نفر شتر دوکوهانه وجود دارد  در صدد آن هستیم تا تمامی مسائل و مشکلات پیش روی تولید مثل آن را از میان برداریم و با مساعدت های حمایتی مسئولان بویژه از لحاظ اعتباری از انقراض این حیوان نجیب و مورد نیاز شدید عشایر غیور جلوگیری نمائیم .
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود افزود: در حال حاضر 7 استان کشور به عنوان پایلوت سایت الگویی زنجیره ارزشی شتر تعریف شده اند که امید واریم با برنامه های اصلاحی که در این پایلوت ها انجام خواهد شد بتوانیم جمعیت این حیوان ارزشمند را به نحو قابل قبولی افزایش دهیم .
سید علیان در ادامه سخنان خود افزود: اولویت اول در پرورش شتر جلوگیری از  انقراض نسل آن در درجه دوم تولید شیر و در درجه سوم تولید گوشت شتر است .
در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مهندس خلیل نیکشاد نیز افزود: شتر دو کوهانه به عنوان یک نژاد کمیاب در منطقه و کشور مطرح بوده و در حال حاضر نگهداری و پرورش آن بطور غالب مختص استان اردبیل می باشد . در سالهای گذشته جمعیت این دام ارزشمند بطور چشمگیری کاهش یافته و خطر انقراض آن کاملا محسوس گردید برای جلوگیری از انقراض کامل آن ایستگاه شتر دوکوهانه جهاد آباد مشکین شهر با خرید تعداد محدودی شتر از عشایر استان در سال 74 الی 75 شروع به فعالیت تحقیقاتی نموده و با فعالیت های انجام گرفته تعداد آنها به حدود بیش از 70 نفر رسید که بعلت مشکلات مالی مرکز تحقیقات استان نسبت به فروش آن به دامداران استان اقدام و در حال حاضر جمعیت آن در ایستگاه جهاد آباد به 21 نفر رسید ه است .
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل گفت :  همزمان با مرکز تحقیقات ، معاونت امور دام استان نیز با حمایت مالی مرکز اصلاح نژاد دام کشور برای تشکیل ژن شتر دوکوهانه با خرید تعداد 3 نفر شتر دوکوهانه از عشایر استان اقدام به حفظ و نگهداری آن در ایستگاه جعفر آباد مغان نموده که به صورت ییلاق قشلاق و کنترل شده و کارشناسی مورد تکثیر و پرورش قرار گرفته و با تلاشهای انجام یافته جمعیت شتر دوکوهانه مرکز در سال 97 به تعداد 25 نفر رسیده و در سال 96 تعداد 5 نفر بوغور بالغ مازاد از طریق مزایده به فروش رسیده و جهت آمیخته گری به استانهای سمنان و اصفهان انتقال یافت . در حال حاضر  و با زایشهای امسال تعداد به 31 نفر افزایش یافته است
لازم به یادآوری است دکتر امیر نیاسری استان دانشگاه و دکتر چراغی هر یک بطور جداگانه در خصوص کاربرد و استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در راستای اسپرم گیری و آمیخته گری هریک بطور جداگانه به مباحث علمی و روش علمی آن در مورد شتر اشاره داشتند.
روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل
23/5/98

 

Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
پرداخت قبوض
دی ان ان