افزایش سطح زیر کشت کلزا در سالجاری
افزایش سطح زیر کشت کلزا در سالجاری

دوشنبه, 29 مهر,1398

افزایش سطح زیر کشت کلزا در سالجاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل  : افزایش سطح زیر کشت کلزا در سالجاری
به گزارش روابط عمومی سازمان جها د کشاورزی استان اردبیل خلیل نیکشاد با اعلام این مطلب افزود: با توجه به ورود به کشت پائیزه از کلیه تولید کنندگان و دست اندرکاران تولید این درخواست را داریم که الگوی کشت و ترکیب کشت و تناوب کشت را در محصولات زراعی طبق توصیه ها و راهنمایی های کارشناسان رعایت نمایند . تولید بی برنامه و بیش از حد یک محصول ضررهای مالی جبران ناپذیری را به تولید کنندگان وارد می سازد . تولید سیر و گوجه فرنگی در سالجاری در سطح کشور به دلیل تولید بیش از حد به یک معضل کشوری تبدیل شده بود که دولت با خرید حمایتی از این محصولات توانست جلوی ضررهای مالی را به تولید کنندگان بگیرد به همین لحاظ برای جلوگیری از اینچنین مشکلاتی در سال آتی عموم تولید کنندگان و کشاورزان می بایست با توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی الگوی کشت را رعایت نمایند تا محصولات کشاورزی به میزان معقول و مورد نیاز تولید و روانه بازار مصرف شود .
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود افزود: به جای کاشت محصول سیر در کشت پائیزه امسال کشاورزان می توانند چغندر قند وعلوفه و غلات دانه ریز بکارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه سخنان خود افزود: کشاورزان مناطق شمالی استان در شهرستانهای گرمی و بیله سوار و پارس آباد می توانند با راهنمایی ها و توصیه های کارشناسان اقدام به کشت دانه روغنی کلزا بنمایند که از قیمت مناسب تضمینی خرید برخوردار است و از طرف دیگر با نقش کلیدی که در تناوب محصولات زراعی ایفا می کند می تواند به رفع شوری در خاکهای کشاورزی و همچنین اصلاح و باروری خاک های زراعی در منطقه کمک شایان توجهی بنماید واز کنجاله آن نیز در صنعت دامپروری استفاده شود .  کلزا جزو ارقام کلیدی و اساسی است که تولید آن می تواند کشور را در قطع وابستگی به واردات روغن نباتی از بیگانگان یاری نماید .
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود افزود : کشاورزان می بایست پا به پای مسئولین و دست اندرکاران تولید در تنظیم بازار محصولات کشاورزی و رعایت عرضه و تقاضا بکوشند و با گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی مانع هدر رفت محصولات تولیدی بشوند .
 

 

Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
پرداخت قبوض
دی ان ان