ارتقاء 20 پله ای سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل درزمینه آبیاری تحت فشار و کسب رتبه نهم کشوری

ارتقاء 20 پله ای سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل درزمینه آبیاری تحت فشار و کسب رتبه نهم کشوری

استاندار اردبیل : ارتقاء 20 پله ای سازمان جهاد کشاورزی استان درزمینه آبیاری تحت فشار و کسب رتبه نهم کشوری قابل تحسین است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل مهندس اکبر بهنامجوکه  در نشست اقتصادی در حوزه  کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل  سخن می گفت با اعلام این خبر افزود: هر چند طی سال‌های اخیر با انجام اقداماتی شاهد کسب نتایج خوب در زمینه تحقیقات کشاورزی هستیم اما لازم است تا با ایجاد هماهنگی‌های بیشتر بین مراکز دانشگاهی ، ادارات دولتی و بخش خصوصی ، خروجی کار روز به روز بهتر شود.
وی افزود: رتبه استان اردبیل در زمینه آبیاری تحت فشار در ایران ۲۹ بود که با اقدامات انجام شده در این زمینه اکنون رتبه نهم را به دست آورده و تلاش می‌شود تا بهمن امسال به رتبه دوم برسد که لازم می دانم از تلاش و پیگیری های جدی رئیس و کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان بویژه مدیر و کارشناسان حوزه آب و خاک این سازمان قدر دانی نمایم .
وی با بیان اینکه چهار بخش کشاورزی ، صنعت ، گردشگری و اصناف و بازار محورهای اقتصادی استان اردبیل می‌باشند، اظهار داشت: داشته‌های ارزشمند طبیعی این استان در زمینه کشاورزی ضرورت توجه و برنامه‌ریزی مناسب و ویژه ای را در این حوزه می‌طلبد.
او گفت: میان موضوع پژوهش و تحقیقات در استان اردبیل با دانشگاه‌ها ، مردم و ادارات فاصله افتاده و باید این بخش ها با همگرایی ضمن پرهیز از موازی کاری ها از امکانات همدیگر برای پیشرفت کشاورزی به عنوان یک محور مهم در حوزه اقتصادی این استان استفاده کنند.
وی با بیان اینکه علاوه بر آب، هوا و خاک مناسب در استان اردبیل جوانان نخبه و نیروی انسانی ماهر و کارآمد فراوانی نیز در حوزه کشاورزی وجود دارند، یادآوری کرد: تلاش می‌کنیم تا با بهره‌گیری مطلوب از این امکانات اردبیل را به استانی تبدیل کنیم که با کمترین منابع و هزینه‌ها بیشترین بهره‌وری را در تولید انواع محصولات کشاورزی داشته و به عنوان یک الگو برای سایر نقاط ایران مطرح باشد.
استاندار اردبیل همچنین با تاکید بر اینکه تولید صرف بدون برنامه‌ریزی مناسب برای صادرات و به دست‌ آوردن بازارهای هدف و نیز ایجاد صنایع تبدیلی فایده‌ای برای این استان ندارد، افزود : ایجاد پایانه مرزی ریلی در پارس‌آباد مغان را برای تسهیل در صادرات محصولات کشاورزی در برنامه داریم.
بهنامجو گفت: چون هزینه این طرح مهم بالا بوده و دست‌کم به هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد برای تامین نیمی از آن  از بخش خصوصی کمک گرفته‌ایم.
او بر توجه مدیران و کارشناسان ذیربط استان اردبیل به تولید انواع میوه‌ها و محصولات ارگانیک در این استان تاکید کرد و گفت‌: اگر قرار است به سوی صادرات برویم تحقق این موضوع باید قطعی باشد.
لازم به توضیح است که در این نشست  تعدادی از کشاورزان ، کارآفرینان ، کارشناسان و محققان بخش کشاورزی استان مسائل و پیشنهادهایشان را ارائه دادند. متضرر شدن مردم بویژه کشاورزان و باغداران به خاطر کمبود و یا نبود صنایع تبدیلی ، ضرورت توجه به صنعت پرورش بوقلمون و افزایش ذائقه مردم برای قرارگیری گوشت این طیور مفید در سفره خانواده‌ها ، تولید مازاد بعضی محصولات کشاورزی و زیان دیدن کشاورزان به خاطر رعایت نشدن الگوی کشت و نبود برنامه‌ریزی مناسب ، ضرورت توجه و برنامه‌ریزی مناسب برای کشت و نیز قیمت محصول راهبردی پنبه ، نبود طرح‌های تحقیقی به غیر از سیب‌زمینی در سایر فرآورده‌های کشاورزی ، کم‌توجهی خانواده‌ها به تحصیل فرزندانشان در حوزه کشاورزی در دانشگاه‌ها ، برون رفت از انجام صوری تحقیق و نوشتن پایان‌نامه‌های کشاورزی و نتیجه‌گیری حرفه‌ای از پژوهش‌ها در عمل و ضرورت توجه به تحقیقات مناسب در زمینه سرمازدگی محصولات باغی و کشاورزی از عمده مسائل مطرح شده در این نشست بود.

 

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

ارسال شده: مهر 14, 1398,
نظرات: 0,
نویسنده: مدیر سیستم
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

x
پرداخت قبوض
دی ان ان