پیش بینی تولید بیش از 5 هزار تن چغندر قند بهاره در کشور
پیش بینی تولید بیش از 5 هزار تن چغندر قند بهاره در کشور

پنجشنبه, 22 خرداد,1399

پیش بینی تولید بیش از 5 هزار تن چغندر قند بهاره در کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل دکتر پیمان حصادی  در سفر به استان اردبیل پس از بازدید از اراضی چغندر قند ریشه شمال استان در بازدید از اراضی چغندر قند ریشه و بذری دشت اردبیل با اعلام این خبر افزود : در سالجاری 95 هزارهکتاراقدام به عقد قراردادتوسط کارخانجات چغندر قند با زارعین شده است به این معنی که تولید کنندگان محصولات خود را به قیمت تضمینی به این کارخانجات تحویل نمایند وبهای محصول تحویلی را خود را بدون اتلاف وقت و نگرانی دریافت دارند .
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود افزود: وضعیت تولید چغندر قند در سالجاری بسیار مطلوب است و برآوردهای کارشناسی نشان می دهد فقط 5 هزار تن چغندر قند بهاره در کشور تولید خواهد شد .
وی ادامه داد : سیاست توسعه کشت چغندر قند پائیزه در مناطق گرمسیری با جدیت در حال توسعه و گسترش است . در استانهای گرمسیری مثل خوزستان ، کرمانشاه و جیرفت برنامه ریزی های لازم جهت کشت تیپ پائیزه این محصول صورت گرفته است و پیش بینی می شود یک میلیون و دویست هزار تن چغندر قند پائیزه در کشور در سالجاری تولید شود .
این مقام مسئول ادامه داد: سیاست ما این است که این محصول بتواند با استفاده از آب سبز و بدون آبیاری تولید مطلوبی داشته باشد در بسیاری از مناطق که این محصول به صورت پائیزه کشت شده است حتی بدون نیاز به یک دوره آبیاری نیز محصول مطلوبی تولید نموده است .
وی ادامه داد : درسایه زحمات کارشناسان ترویج و زراعت و حفظ نباتات همه ساله شاهد رشد و شکوفایی تولید این محصول در واحد سطح هستیم به گونه ای که هر ساله بر میزان تولید این محصول و عیار قند آن و افزایش کمی و کیفی آن افزوده می شود و شاهد آینده ای درخشان برای این زراعت صنعتی در کشور هستیم .
وی ادامه داد : استان اردبیل به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی تنها استان کشور است که تولید بذر چغندر قند در آن انجام می گیرد .این استان به لحاظ طول و عرض جغرافیایی مناسب تنها استان منحصر به فردی است که از لحاظ فنی و کارشناسی امکان تولید بذر در آن مقدور است .
وی ادامه داد : استان اردبیل به لحاظ داشتن کارخانه قند 5 هزار تنی زمینه های مناسبی را برای توسعه و گسترش سطح زیر کشت این محصول و همچنین کارآفرینی ایجاد نمود ه است . کشت بهاره این محصول ارزشمند تا کنون به بیش از 3 هزار هکتار در اردبیل رسیده است .  

Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
پرداخت قبوض
دی ان ان